Jaki model wybrać na początek?Wtedy w jednym z postów, najczęściej na pierwszej stronie, pada odpowiedź sugerująca zaopatrzenie się absolutnie w pierwszej kolejności w symulator i aparaturę. Jakkolwiek wydaje mi się, że rozumiem osoby, które udzielają takiej rady, to w mojej opinii nie jest ona najlepsza.
25 czerwca 2012
Mój pierwszy helikopter - symulator
Osoby pragnące rozpocząć swoją przygodę ze zdalnie sterowanymi sterowanymi helikopterami (zwłaszcza sześciokanałowymi) zwykle zadają na forum pytanie:
24 czerwca 2012
Laboratorium
Empiria jest jedną ze skuteczniejszych dróg zdobywania wiedzy w modelarstwie. Wiedzę jakościową warto jednak uzupełnić czasem czynnikiem ilościowym. Z racji naszych ścisłych (ale mam nadzieję nie bardzo ściśniętych) umysłów nie mamy oporów przed omami, woltami, amperami i w razie potrzeby sięgamy po arsenał mierników.
Ludzi o większym zacięciu technicznym, zainteresowanych techniką pomiarową zapraszamy zatem do zapoznania się z sekcją Laboratorium, w której opisujemy sprzęt wykorzystywany od czasu do czasu w celu wiwisekcji wyposażenia modelarskiego.
Ludzi o większym zacięciu technicznym, zainteresowanych techniką pomiarową zapraszamy zatem do zapoznania się z sekcją Laboratorium, w której opisujemy sprzęt wykorzystywany od czasu do czasu w celu wiwisekcji wyposażenia modelarskiego.
15 czerwca 2012
Mój pierwszy helikopter - warsztat
Najczęściej niszczone elementy |
14 czerwca 2012
Duże podwozie trenigowe
Myślę, że każdy początkujący pilot modelu śmigłowca zaczyna naukę z wykorzystaniem podwozia treningowego. W ogólności jest to konstrukcja mocowana do podwozia helikoptera zwiększająca jego obrys. Zapewnia ona przede wszystkim zabezpieczenie przed nadmiernymi przechyłami, w których łopaty mogłyby zahaczyć o podłoże, a także amortyzuje nieco energię uderzenia w czasie gwałtownych przyziemień.
11 czerwca 2012
Wysokość twoją przyjaciółką
Nie jest to przyjaźń łatwo przychodząca, jednak gdy się rozwinie, pilot będzie z niej czerpał wiele radości. Jak w każdej relacji - początkowo pilot jest zdystansowany do wysokości, preferuje dobrze poznaną powierzchnię Ziemi. Z czasem zauważa jednak, że wysokość nie robi mu krzywdy, a często może przyjść z pomocą w opałach.
8 czerwca 2012
Raytronic C14 vs Robbe Power Peak B6 - praktyczne porównanie
Chińskie przysłowie mówi, że tanie, chińskie ładowarki za 50zł się nie sprawdzają. Nie dość, że ładowanie akumulatora trwa długo, to w moim przypadku dwa akumulatory poległy w starciu z tą kosmiczną technologią z powodu przeładowania. Strata dwóch akumulatorów w ciągu trzech dni skutecznie przekonała mnie do zakupienia bardziej renomowanego produktu. Po wydarzeniach z przeładowaniem cel, któremu towarzyszy wydzielanie ciepła (prowadzące potencjalnie do zapalenia się akumulatora), uznałem, że ważną cechą ładowarki będzie możliwość podłączenia termometru, który będzie pełnił rolę bezpiecznika. Znalazłem w ofercie firmy Robbe ładowarkę, która czujnik temperatury miała dołączany w standardzie. Tym sposobem zostałem posiadaczem ładowarki Power Peak B6 EQ-BID.
7 czerwca 2012
Małe podwozie treningowe
Małe podwozie (wariant MK) |
4 czerwca 2012
Prosty przyrząd do rozładowywania akumulatora
rozładowywanie akumulatora li-pol |
3 czerwca 2012
Pomiary elektryczne serw
Stanowisko pomiarowe |
- Esky 000155 (EK2-0508)
- Corona DS-919MG
- Power HD 3688HB
Czy wysoko poleci?
To pytanie miażdżąco wygrywa w naszym małym rankingu najczęstszych pytań zadawanych przez przygodne osoby na widok helikoptera.
2 czerwca 2012
Kulka ogonowa
Podczas nauki latania napotkaliśmy z mkjr zagadnienie polegająca tym, iż podpórka ogona często zahaczała nam się o podłoże. Czasami wręcz nawet potrafiła wbić się w ziemię podczas nieudanego manewru, aż cały helikopter stawał dęba. W Kingu kilka razy udało mi się dzięki temu zniszczyć puszkę ogonową, do której przyczepiona była podpórka. Wychodząc na przeciw temu wyzwaniu mkjr wymyślił sposób "na fafkulca".
Polega on na zamontowaniu na podpórce ogona kulki, która przeciwdziała wbijaniu się tego elementu w ziemię i umożliwia względnie swobodne przesuwanie podpórki ogona po podłożu w razie potrzeby.
Polega on na zamontowaniu na podpórce ogona kulki, która przeciwdziała wbijaniu się tego elementu w ziemię i umożliwia względnie swobodne przesuwanie podpórki ogona po podłożu w razie potrzeby.
Hitec Aurora 9 vs Spektrum DX8 - subiektywne porównanie
Po pewnym czasie używania aparatur Esky ET-6i dołączanych w zestawie do Belta i Kinga dojrzeliśmy z mkjr do ich wymiany na coś bardziej wystrzałowego. Ostatecznie trafiły do nas aparatury dość popularnych producentów. Daje to możliwość bezpośredniego porównania. Nie chcę tu opisywać parametrów technicznych, które dostępne są bez trudu w internecie, skupię się raczej na zupełnie subiektywnych odczuciach, które naszły mnie w wyniku obcowania z tymi dwoma urządzeniami.
1 czerwca 2012
Honey Bee King 3 - tuning początkującego
Honey Bee King 3 jaki jest, każdy mniej więcej widzi. Seria Kingów obok różnej maści Beltów stanowi popularny punkt startowy dla modelarstwa helikopterowego.
Cały zestaw firmy Esky, gotowy do lotu kosztuje zależnie od modelu 700-800zł. Za taką kwotę cudów się nie należy spodziewać, podczas gdy cena samej aparatura przyzwoitej klasy zaczyna się od 700zł. Jednakże wkładając trochę serca i gotówki można zauważalnie poprawić jego parametry.
Kupując pierwszy zestaw należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Obejmuje to m. in.
- zestaw narzędzi do obsługi
- ładowarka i akumulatory
- naprawy po pierwszych lotach
- tuning
Subskrybuj:
Posty (Atom)